Japp, detta är inlägg nummer 1000 i den här bloggen! Om jag valt att bara behandla ett ”ämne” i varje inlägg hade jag säkert varit uppe i 3000, för ofta trycker jag in både tre, fyra och fem ämnen i inläggen. Men som sagt, nu är det 1000! Och vad är bättre än att fira det med en alldeles hemsnickrad lista/utmaning?
Listan bygger inte på kalla fakta utan mer på drömmar, visioner, förhoppningar… Lite annat har halkat med också, men det är faktiskt ganska lite ”hund”. 😉 Dock är listan väldigt egotrippad, dvs vad vill jag/du. Lösningarna på de stora världsproblemen tar vi en annan gång. Kanske. 🙂
Regler: Länka till den som utmanat dig/där du hittade listan, svara på frågorna, och (om du vill) utmana fem andra bloggare! Det kan också vara lämpligt att meddela dem att de är utmanade.
Tre yrken du drömde om när du var yngre?
- Ridlärare
- Veterinär
- Musikproducent på radio alt. disc-jockey
Tre yrken du skulle vilja prova på?
- Författare
- Journalist
- Fotograf
Tre yrken du inte skulle vilja ha?
- Läkare/sjuksköterska (jag är ingen omvårdnadsmänniska men är fylld av beundran för de som fixar det)
- Tandläkare (men jösses, rota i folks äckliga tänder, men det är väl tur att det finns dom som vill)
- Revisor/ekonom (siffror och jag – nä, ingen bra kombination)
Tre språk du skulle vilja kunna?
- Italienska
- Franska (har jag läst i fem år, någon gång på stenåldern, men glömt ca 95%)
- Finska (vore väl lite häftigt?)
Tre länder du vill besöka (som du inte tidigare varit i), och varför?
- USA, är det som på film?
- Australien, jag vill krama en koala!
- Nya Zeeland, för den fantastiska naturen.
Tre platser/områden i Sverige du skulle vilja besöka (som du inte tidigare varit på)?
- Blekinge
- Österlen
- Någonstans norr om polcirkeln, på sommaren
Tre svenska platser/områden du varit på och vill återvända till?
- Gotland
- Bohuslän
- Skåne
Tre platser i Sverige du skulle kunna tänka dig att flytta till?
- Skånes nordvästra hörn
- Skåne, längre söderut
- Dalarna. Är ju uppväxt där.
Tre talanger du önskar att du hade?
- Teckna/måla
- Sjunga
- Spela gitarr
Tre saker som alltid finns i ditt kylskåp?
- Loka/Ramlösa
- Ägg
- Cigaretter
Tre hundraser du skulle vilja prova på/kan tänka dig att ha, som du inte har/har haft? (Endast för hundmänniskor eller wanna be’s.)
- Working Kelpie
- Aussie
- Riesen
Tre ”saker” du önskar att du var bättre på än vad du redan är?
- Att träna hund på ett framgångsrikt sätt
- Att ”mingla”. Att ta kontakt med och prata obehindrat med främmande människor
- Fotografering
Tre (icke hundrelaterade) ”ämnen” du skulle offra delar av din fritid för att lära dig mer om?
- Fotografering/Photoshop
- Hemsidebygge/Dreamweaver
- Italienska
Tre saker du skulle köpa till dig själv om du hade 10.000:- ”över”?
- Ett telezoomobjektiv till kameran
- En extern blixt till kameran
- En ny Taiga-jacka
Jag utmanar: Agnetha, Mårr, Bacillen, Ingrid och KD

Utmaningen antagen. Svar kommer endera dagen.
Antagen här med. Ska ta den med en gång, tror jag – när jag ändå är igång, liksom. Och på gott humör dessutom. 😉
Gillar nr 3 på din kylskåpslista! Vad varje husmor behöver, liksom. 😀 😀
Ha det!
Tjoho!! SKÅNE!!! 😉
Vilken kul utmaning!
Jag tror att 75% av mina svar blir lika dina…är vi lika du och jag? 😀
Hmmmm, undrar just om det finns någon norr om polcirkeln du kan svänga förbi?
MrArboc; jo jag vet ett par stycken. 😉
Och du hade bloggat i 3 år nu var det? Det är i snitt nästan ett inlägg om dagen. Och då bloggar du ju inte alls under semester och husvagnsutflykter… Wow!
Bibbi; då kan du lägga till 597 inlägg i gamla bloggen under den treårsperioden. Då blir det ca 1,5 inlägg/dag… *suck* Kan någon skaffa mig ett liv? 😉
Imponerande många inlägg är det…Jag kan lära dig Finska?!
Tack Asta, jag hör av mig när det är dags. Det låg ju trea på listan… 😉
Vilken underbar bild på borderterriern med apportbocken i munnen på bannern!:-) Hittade hit vis BTS: privatlänk-sida.
Aj, ja jag tänkte inte på det där med ”den här” bloggen. Men med tanke på hur mycket du har att skriva om, så måste ju det vara ett tecken på ett liv. Eller hur?
Bibbi, förhoppningsvis…?
Ha! Bloggosfären är liten!
MrArboc; ja, och nu har ju DU blivit utmanad också så kom igen. Min uppfinning får ju inte dö för att du bangar ur? 😉