Uncategorized

Det är livat på landet…

Just idag, när jag skulle ladda batterierna i solen, bestämde sig bonden naturligtvis för att ta hand om sitt hö. Ingen lugn och ro i solen alltså, mest dammigt och slamrigt. I och för sig borde jag ju ha kunnat räkna ut det med vänstra lilltån, med tanke på vädret, men ändå… Just nu är det tre (ja 3!) traktorer som puttrar omkring och förvandlar gräset från hö till ensilage. Behöver jag nämna att jag gav upp mina solningsförsök?

Nedanstående bild är tagen från sovrumsfönstret strax innan de började bala. Här får man en uppfattning om hur nära det faktiskt är och då hänvisar jag även till söndagens klagomål på utebliven sovmorgon.

070807a.jpg

Av övriga planerade projekt har jag klarat av följande:

Karlsson är trimmad. Den här gången i ”sportfrissa” utan tanke på utställning. Dock gillar han inte när man håller på med ben och tassar så jag får nog ha husses hjälp där för att K inte ska ramla baklänges av trimbordet.

Något spår har det inte blivit. Än. För varmt.

En promenad ska det strax bli, men den blir nog inte så ”rejäl”. För varmt.

Sen har jag tvättat och fixat lite samt envisats med att sola i någon timme trots böndernas vedermödor. Har man bosatt sig på landet är det ju liksom sådana smällar man får ta. 😉

3 reaktioner till “Det är livat på landet…”

  1. Haha….har det ungefär som ni. Är just nu omringad av 3-4 skördetröskor som överröstar allt, t.o.m. briardylande (karaktäristiskt för rasen)

Lämna en kommentar