Igår var det modellfotning med jobbet igen. Bl a hade vi en väska (typ sportbag) som skulle fotas. Den behövde packas med något tungt för att se ”bra” ut. Döm om allas förvåning när jag tjöt till; -Jag har något i bilen. Vänta! Och därefter plockade fram en fyra-kilos hantel (läs: tungapport) ur bilen. 🙂 Det var kanske lite overkill, det hade räckt med en två-kilos, men man tager vad man haver.
Det händer ju då och då att jag undrar varför min bil innehåller det den gör, men så – helt plötsligt – så kommer något till användning, när man minst anar det. Det VAR alltså ”bra å ha”. 🙂
I övrigt så har jag och Karlsson tränat både i tisdags och igår. Först var vi på Elfsborg och körde ”en påse blandat”, dvs lite av mycket. Började bl a med stegen eftersom det där finns en stege som har i stort sett korrekta mått, förutom höjden. Han provade flera olika tekniker. Galopp, trav, skritt, jämfotahopp och att gå med höger tasspar på sidobalken. 😉 Den sistnämnda tekniken övergav han dock, tack och lov, ganska snabbt. Körde även en ruta som fungerade klockrent i fösta försöket, men det var nog mer tur än skicklighet för han begrep nog inte riktigt vad han gjorde. På det stora hela skötte han sig bra och jag var nöjd.
Igår var det tävlingsmässig genomkörning inför Sjuhäradsmästerskapet. Vi körde II:an och det gick väl ”sådär”. Rutan och inkallningen nollade vi, och dessutom hoppet?! Förklaringen var förmodligen brödbacken med apportbockar och annat ”jox” som stod 1 meter vid sidan av hindret men det borde han faktiskt klara efter alla apportbocksstörningar vi kört?! Det som var positivt var att fria följet var sååå mycket bättre än förra veckan, men så var också jag i en annan ”form”. Som sagt; jag (och alla andra) betraktar oss som den sista nödutgången, OM alla andra skulle bli sjuka eller försvinna på något annat sätt. Men det varken hoppas eller tror jag ska hända.
Så några bilder från här om dagen;
Iza får öronen tvättade och hon njuter i fulla drag. Vågar knappt tänka på vilka ställen den lilla terriertungan kan nå in till?
När öronen var rena var det dags för brottningsmatch.
Nacksving?
Kom igen syrran! Du kan ju inte lägga av NU?!




Karlsson nödutgång??? Nä´men vad läser jag! Gå ut och visa dom Lotta 😀 Själv sporras jag av att ”slå underifrån” på nåt sätt. ”Nu djäklar ska ni allt få se”
Underbara kort, dom ser så goa ut med varandra. 😀 😀
Jo, i det här fallet lider jag (inte Karlsson) av en viss självkritik. Vi har liksom inte ens startat 1:an ännu (men där får vi ju inte vara med enligt reglerna) och det finns flera ekipage som är uppflyttade till 3:an men ännu inte startat där och därmed kan köra 2:an, så för lagets skull är det nog bäst om dom slipper oss. 😉
Vilka härliga bilder. Lukas älskar oxå att få öronen tvättade men tyvärr blir det ibland lite svampigt i dom då.
Ja lite skönt att det att slipa våndas över valet 🙂
Vad bra att du hade apporten i bilen!
Jag tänkte på Karlsson när jag såg dom här! http://www.madshundokatt.com/shop/product_info.php?products_id=78
Hahaha, -en påse blandat…Stjäl det utrycket, mycket bra tycker jag*asg*