Då är Karlsson förtrimmad och påminner nog mer om en nakenhund. 🙂 Jag gillar honom bättre när han är liiite raggigare, men det växer snart ut igen. Imorgon blir det finputs samt trimning av ben, tassar, mage och bringa hos V. Dessa delar är omöjliga att klara av på egen hand. När man försöker ta ben och tassar är det en terriernos i vägen hela tiden, och magen vill han gärna ha i fred så då måste man vara två. Huvud, och framför allt skägget, lämnar jag med varm hand till gammelmatte som får putsa det sista innan utställningen nästa lördag.
På tal om det; vilka kommer jag träffa på Årets Border? Svara nu snällt i kommentarerna så att jag vet vilka jag ska hålla utkik efter.
Och glöm för all del inte att svara på den lilla enkäten i förra inlägget!

Försök bortse från den stökiga bakgrunden.
Orkade inte arrangera något bättre…
Förresten, på tal om nakenhundar; igår såg jag en sådan på klubben vilket inte hör till vanligheterna. Den var iförd heltäckande fleecepyjamas, med ben! OCH täcke! Vi skriver maj i almanackan och temperaturen var väl ca +10° även om det blåste lite svalt. Ursäkta mig, men jag förstår inte vitsen med att ha en hund som inte klarar att vara ute utan denna massiva klädsel, eller också var det bara husse som var nojjig?