Idag har husse investerat i en gps på (mellandags)rea. Det innebär väl att mina dagar som kartläsare är förbi, men det ska jag nog kunna leva med. Kartan kan jag ju läsa ändå, utan att försöka förmedla till honom vad den innehåller. Detta innebär att husse också (äntligen) kommit på ett användningsområde för datorn; att ladda gps:en, via usb… Annars har han datorfobi av stora mått, men nu dög den helt plötsligt?
Själv har jag roat mig med en ny skrivare. En Canon, och hittills är jag mycket nöjd. Nu hoppas jag denna håller längre än den förra som började skicka en massa mystiska, och helt orealistiska felmeddelanden och till sist la av helt. Har skrivit ut ett par fina bilder på K som jag ska rama in och pryda väggarna med. Har massor av bilder på Iza och mina f d katter, men han finns bara i datorn. I och för sig på desto fler bilder, men nu finns han även i fast form. 🙂
Hundpromenaden idag blev – intressant. Att samtidigt försöka vara rädd om höger fot och vänster bukmuskel leder onekligen till ett ganska mystiskt rörelsemönster. I kombination med att man inte kan ta djupa andetag utan att planera väl, för att slippa smärta, gjorde det hela ännu mer – intressant. Och detta trots att jag bara hade Karlsson att hålla ordning på.
Om någon är nyfiken på domänen jag impulsköpte förra veckan så går det bra att titta i högerspalten här så kanske man hittar en ledtråd. 🙂 Mer än så innehåller den dock inte ännu. Planen är dock att göra en hemsida. Mest för att lära mig Dreamweaver som jag gick en kurs i för två år sedan och inte använt sedan dess. Och hur det går med nyvunna kunskaper som man inte använder vet vi väl alla…?
(Min vanliga mailadress funkar fortfarande och kommer så fortsätta att göra.)
Avslutningsvis en bild på julgran edition 2008. Huset är som sagt litet och det krävs viss ommöblering och en något ”krampaktig” placering av trädskrället, framför bokhyllan, men det är det värt – väl? Observera också linslusen i högerkanten. 🙂 Sen plågar jag er med ytterligare en frostbild, i mörker den här gången.


Hur ÄR det med den där foten egentligen? (Bukmuskulaturen är väl intimt förknippad med höften du sopade i igår, får man anta. Voltarengel?)
Mårr; foten är det ingen större fara med egentligen, men jag vill helst undvika att trampa snett igen, för dååå blir det nog inget bra. När jag inte går på slät mark går det bra, men skogen är ju inte slät överallt så då spänner jag mig lite extra. 😉 Och Voltaren kör jag både invändigt och utvändigt. 🙂
Ska du trampa snett ska du väl passa på nu när ligamenten ändå är uttöjda 🙂
Mårr; hmmm, tänkte inte på det…
Hmm jag fick en skada i foten i somras. Gick då på ”sned” sidan. Av det så fick jag sååå fö….. ont i stor tån !!!
Är det inte det ena så är det det andra sa kärringen som blödde näsblod.
Krya på dej !!
kramis Pia
Jo Lotta !!! himla bra skrivet i BT bladet !!!
Passa dig för datorintresserade familjemedlemmar, såvida ni inte är hemma olika tider, annars hinner man aldrig få egen tid igen*värdsligt, not*
Värre är ditt AJ, märkte idag när jag klippte klorna på Melker som ju varit halt en längre tid att det inte är någon fin belastning.Så tänk på hur du rör dig!
Spånnande med egen domän!!!Väntar med spänning på vad som komma skall.
Syns o hörs…Du vann!!! Challe delar gladeligen ut vinsten så snart som möjligt(gärna ihop med lite nytta)!!! Som spår eller platsliggning
Asta; kanske både och?
AHA! Jag tror jag hittade det blivande domännamnet 😉 Kunde man ju ha räknat ut-sitter ju som en smäck!