Uncategorized

Augusti – semester 3.0 med mera

Först och främst den filosofiska frågan jag har ställt mig många gånger sedan jag slutade jobba; har man semester när man inte har ett jobb? Efter några år har jag kommit fram till att – ja, det har man. Man har semester från vardagen, vardagsbestyren och allt det ”normala”. 😊

Sista sommarmånaden bjöd (också) på mestadels väldigt somrigt väder.

Vi började månaden precis som vi slutade, med trasig bil. Samma fel men det blev lite mer komplicerat och dyrt än den ursprungliga prognosen. Jag fick dock låna husses bil och vi (jag och Pyssel) kunde ta oss till Jönköping för en dag med ”speedlydnad” hos Ditte. Det blev en bra dag i härlig miljö med trevliga människor och duktiga hundar. Pyssel skötte sig strålande, framför allt jämfört med förra gången han var med på ett liknande arrangemang. Då var han knappt kontaktbar men nu … 😍

Sedan var det bara att börja packa husvagnen igen och den 7:e drog vi iväg till Blekinge och Norje-boke camping. Husse skulle se Elfsborg spöa förra årets Svenska mästare Mjällby och hans plan lyckades, som tur var. 😆 Campingen var himla mysig med gott om träd, rymliga platser och lugnt. Vi hann även turista lite i Sölvesborg med omgivningar.

Efter det drog vi vidare till Simrishamn. Under den förflyttning (ett par timmar) regnade det men det var det enda regnet under den här turen. På Tobisviks camping var det lugnt när vi kom och vi valde ett ”hörn” lite i skymundan, trodde vi. Det gick över. Det fylldes successivt på under veckan och var till sist olidligt mycket folk (och hundar). Vi hade i alla fall nära till stranden och var man tidigt ute kunde man få sig en liten strandpromenad med tassdopp.

Dag 1, efter ankomstdagen, åkte vi norrut till Kivik bland annat. Ett besök på Kiviks musteri, med lite shopping, blev det. Dag 2 körde vi söderut och besökte bland annat Karl-Fredrik på Eklaholm. Där fanns mycket roligt (och dyrt) att titta på så det blev bara tittande. Efter det åkte vi till Dahliafarmen där det fanns mycket vackert att förundras över.

Den kvällen var det solförmörkelse men den gick ganska obemärkt förbi eftersom solen gått ner bakom trädridån innan förmörkelsen nådde maximum. Lite mörkare blev det väl men jag trodde nog det skulle märkas mer. 🤔

Dag 3 råkade vara min födelsedag och jag vet inte om husse håller på att införa en ny tradition? Förra året tillbringades den, på hans initiativ, i nordvästra Danmark. I år bar det, på hans initiativ, iväg till Bornholm. Den absolut sydostligaste delen av samma land.

Det var tidig revelj den dagen och jag tänkte jag skulle försöka fånga soluppgången över havet eftersom det varit extremt dåligt med solnedgångar i havet i år. Det gick sådär … Solen var förmörkad – av moln.

Nåja, tradition eller inte så landade vi på Bornholm vid 10-tiden och körde direkt till Opalsjön i norra änden. Vi tog en promenad runt det vackra gamla stenbrottet innan vi åkte till Allinge för lunch. Sen fortsatte vi söderut via ett antal mysiga små byar på östra kusten. Ett besök på Dueodde strand fick vi till. Vit, riktigt finkornig, sand och tassbad för Pyssel. Sen var det dags att dra sig tillbaka mot Rønne men en god middag hann vi med i stan innan vi behövde ställa oss i kön till färjan igen. När vi kommit på färjan hann jag fånga solnedgången, genom ett skitigt båtfönster. 😆 Det blev en lång men bra dag. Upp vid 05 och åter vid vagnen vid 23.

Det känns som om Bornholm förtjänar lite mer än 10 timmar så vem vet, det kanske blir en lite mer ”riktig” semester där någon gång.

Vi hade egentligen tänkt stanna till lördagen, alltså en dag till, men med tanke på att det troligen skulle bli ännu mer folk till helgen valde vi att släppa luften ur förtältet och åka hem på fredagen.

När vi kom hem hade tjurarna flyttat in på åkern som gränsar till vår gräsmatta. Det är nog första gången sedan Pyssel flyttade hit men han körde med ”detmaninteserfinnsinte-taktiken”. Det funkade bra. När de står fyra meter från vårt altanräcke och undrar vad vi gör säger han … ingenting. Ibland är han smart! Det började kännas som höst med svalare kvällar även om dagarna var varma.

Ganska mycket hundträning har det blivit också. Inte under resan men när vi varit hemma. Mest lydnad men spår och lite kongsök har också hunnits med. Jag och en kompis såg The Ark i Huskvarna Folkets Park. En skön kväll med en riktigt bra show även om jag börjar inse att jag kanske är lite för gammal för ståplats (där finns inga alternativ, åtminstone inte om man vill se något), i synnerhet när arrangören skickat ut ett extremt optimistiskt tidsschema så att vi stod en timme i ”onödan”. 😅

Pelargonerna blommade helt otroligt när vi kom hem från Skåne. 😍 Ja de blommade innan vi åkte också men jag tror aldrig jag varit med om något liknande. Vädret har varit perfekt för dem den här sommaren. Här är bara ett litet axplock. Sticklingar har också tagits så återväxten bör vara säkrad. Den enda tomatplantan verkar också vara inställd på leverans. Ca 30 tomater finns det där. Hur många som hinner bli ”klara” får vi se men ändå ruskigt mycket bättre utdelning än förra året när jag fick en (1) tomat, på två plantor. 😂

I slutet av månaden debuterade jag som (vikarierande) tävlingsledare på officiell lydnadstävling. Jag är inte utbildad tävlingsledare men i startklass, som det handlade om, är det inte nödvändigt. När jag lät mig övertalas var det inte många anmälda men det slutade med 32 starter! Jag var mör i både kropp, knopp och käkmuskler när dagen var över men jag skötte mig nog rätt hyfsat ändå. Man känner sig onekligen som en tjatig papegoja när man upprepat samma sex moment 32 gånger. 😆

Vädermässigt avslutades månaden med att det började likna höst på riktigt. Regn, svalt och massor av gula löv. Regnet behövs i och för sig, men det är ändå inte roligt när det kommer. Och jag hatar verkligen mörkret, som blir mer och mer påtagligt för varje dag, och ser inte fram emot vad som komma skall i form av vinter, kyla och snö. 😫😭

Lämna en kommentar